„Małe, wielkie” marzenia

Kolejny swój wpis zacznę od moich podróżniczych marzeń. Mam ich kilka i mam nadzieję, że uda mi się kiedyś je zrealizować. Mówię tak dlatego ponieważ te „małe,wielkie” marzenia są rozsiane po całym globie. Wierzę w to, że uda mi się  je we wszystkie miejsca dotrzeć! Wyjazd nawet  do jednego z nich dałby mi ogromną satysfakcję. Zawsze mogę wygrać w totka lub znaleźć bogatego męża, który będzie spełniać me podróżnicze zachcianki (żart).

„MARZ O RZECZACH WIELKICH, TO CI PRZYNAJMNIEJ POZWOLI ZROBIĆ KILKA  MAŁYCH.” – Jules Renard –

Wychodzę z założenia, że dobrze mieć wielkie marzenia. One mnie napędzają i mogę zrealizować te mniejsze. Taki sposób myślenia się sprawdza.  Małymi krokami do celu. Pewnie zastanawiacie się gdzie miała by moja stopa w rozmiarze 40 zawitać? Już Wam mówię.

CHŁODNA NORWEGIA

oslo-wycieczka-wczasy-lato-podroz-turystyka

Oslo, źródło: inetrnet

Tak – dobrze przeczytaliście. Intryguje mnie ten kraj już od dawna. Pomyślicie sobie, że zwariowałam!  Przecież  tam jest chłodny i surowy klimat. Może trochę tak. Jak wcześniej Wam pisałam bardzo lubię spędzać czas na łonie przyrody. Jest to dziki i mało zaludniony kraj. Poza tym nie ma nic piękniejszego niż norweskie fiordy. Na razie pozostaje  mi te cudowne widoki oglądać na zdjęciach lub filmach. No i  jako, że jestem  TiR-ówką to koniecznie chcę się wybrać na Nordkapp – najdalszy punkt wysunięty na północ w Europie. Jako miłośniczka kryminałów Jo Nesbo nie odmówię sobie Oslo  by podążyć szlakiem książek pisarza i oczywiście zwiedzić inne ważne miejsca ( np. skocznia Holmekollen w Olso ) oraz miasta.

Oslofjorden_Matjaz Intihar_1000x497

Oslofjorden, źrodło : http://www.visitoslo.com

holmekollen

Skocznia Holmekollen, źródło :  http://www.epiotrkow.pl

North_Cape

Nordkapp, źródło : https://pl.wikipedia.org

JESZCZE CHŁODNIEJSZA ISLANDIA

_Reykjavik

Reykjavik śródmieście, źródło : https://pl.wikipedia.org

Jestem piecuchem, lubię ciepło a tu takie zamiłowanie do chłodnych państw. Islandia jest jeszcze chłodniejsza i bardziej dzika. Dlatego mnie to pociąga. Kraj ten słynie z lodowców, wulkanów oraz gorących źródeł i gejzerów. Wyobraźcie sobie sobie, że 11% powierzchni Islandii to lodowce. Największy z nich to Vatnajökull – 8100 km2.  Ten zimny kraj jest położony na „gorącym punkcie” Grzbietu Śródatlantyckiego dlatego też wykazuje działalność wulkaniczną. Najsłynniejsze wulkany to : Hekla, Katla, Aksja, Grimsvötn oraz Hvannadalshnúkur. Ciekawe czy potraficie wymówić te nazwy? Ja niestety nie.  Jak każdy przykładny turysta   nie omieszkam również zahaczyć o Reykjavik. Jest to stolica Islandii kumulująca 2/5 ludności.

Vatnajokull,Skaftafell_021

Vatnajökull źródło: https://pl.wikipedia.org

Hekla_2004

Hekla, żrodło : https://pl.wikipedia.org

krisuvik

Solfatary, żródło: http://www.islandia.org.pl

geysir

Geysir na Islandii, źródło: https://pl.wikipedia.org

NOWA ZELANDIA – KRAJ  MAORYSÓW  I WŁADCY PIERŚCIENIA

Z  krajów północy wybieramy się teraz na południowy-wschód od Australii, do Nowej Zelandii. Jest to kolejny punkt mojej listy marzeń. Jest to państwo wyspiarskie położone na dwóch wyspach : Północnej i Południowej. Są one rozdzielone Cieśniną Cooka. Nową Zelandię odwiedzić  ze względu na zróżnicowanie powierzchni obu wysp. Na Wyspie Południowej znajduje się pasmo górskie : Alpy Południowe. Tam położony jest najwyższy szczyt – Góra Cooka oraz Lodowiec Tasmana o długości 29 km. Wyspa Północna charakteryzuje się szeregiem pasm. W centralnej części  mieści się kilka stożków wulkanicznych (w tym trzy czynne), gejzery i gorące źródła. Znaczną część Nowej Zelandii pokrywają wiecznie zielone lasy podzwrotnikowe. Z roślinności 9/10 gatunków to endemity – rzadko spotykane, unikatowe gatunki regionu. Również w wśród zwierząt można spotkać te rzadkie i zagrożone.

NZ mapa

Wysypy Nowej Zelandii, zródło : http://www.globtroter.pl

Z  Nową Zelandią bardzo często są kojarzeni Maorysi.  Jest to grupa etniczna zamieszkała ten kraj. Są oni potomkami Polinezyjczyków. Zajmowali się rybołówstwem, hodowlą bydła oraz uprawą roślin.  Zasłynęli z tego, iż praktykowali kanibalizm i byli wojowniczy. Sztukę tatuażu mieli opanowaną do perfekcji. Tak samo rzeźbę i budownictwo. Odwiedzając obie wyspy nie można ominąć tej kultury oraz ich osiągnięć.Warto podkreślić, że urok nowozelandzkich wysp docenił reżyser trylogii Władcy Pierścienia. Baśniowe sceny były kręcone właśnie tu.

Lake_Tasman

Lodowiec Tasmana, żródło : https://pl.wikipedia.org

_alpy_poludniowe_mount_cook

Alpy Południowe, Góra Cooka, źródło : http://www.globtroter.pl

Maorysi

Maorysi, źródło : http://www.toptravel.pl

RÓWNIKOWE WYSPY FIDŻI 

Na północ od Nowej Zelandii położone jest kolejne państwo wyspiarskie. Jest to Fidżi.  Jest ono ciekawe ze względu na to,że jest rozmieszczone  na 332 wyspach i 500 wysepkach pochodzenia wulkanicznego, które są otoczone rafami koralowymi. Największymi wyspami są  Viti Levu oraz Vanua Levu. Na tej drugiej znajduje się znajduje się stolica państwa Suva. Panuje tu klimat równikowy wilgotny. Częstym gościem są cyklony tropikalne. Głównie od listopada do kwietnia. Powierzchnię państwa stanowią  góry pochodzenia wulkanicznego. Są one  porośnięte wiecznie zielonymi lasami równikowymi, lasami zrzucającymi liście i sawannami. Znaczną część społeczeństwa stanowią Melanezyjczycy i Hindusi. Odwiedzając Fidżi oprócz rozkoszowania się wspaniałymi plażami i rafami warto posłuchać muzyki. W charakterze zdecydowanie polinezyjska. Wyróżnia ją niebywała harmonia wraz z rytmiką bębnów lub innych instrumentów. Najbardziej popularne są bębny lali.   Lali stanowi część tradycyjnej kultury Fidżi, używane jako forma komunikacji, ogłoszenie urodzin, śmierci czy wojny.

Navala

Wioska Navala na wypie Viti Levu, źródło : https://pl.wikipedia.org

Fidzi04

Wyspy Fidżi, źródło : http://www.traveliada.pl

Tym sposobem dotarliśmy do końca. To tylko cztery państwa. Zebrałoby się pewnie ich więcej gdyż  Ziemia jest zbyt piękna by stać w miejscu. Trzeba działać i powoli brnąć do celu.

A Wy gdzie chcecie się udać w podróż marzeń ?

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s