Co robił Mikołaj Kopernik na Warmii?

Po wycieczce do krain marzeń pora wrócić do rzeczywistości a dokładniej do Polski. Dzisiejszy wpis poświęcę miastu z Warmii i MazurOlsztynowi. Położony jest w południowej części Warmii. Do tej miejscowości zawitałam całkiem przypadkiem. Zwykły zbieg okoliczności. Muszę  powiedzieć, że bardzo miło się zaskoczyłam.

Spacerując tym miastem zauważyłam, że jest bardzo ciekawe. W jednym miejscu mogłam wypocząć na łonie natury oraz zwiedzać.

Swoje prawa miejskie Olsztyn otrzymał w 1353 roku. Jest to miasto, które w swoim istnieniu  powiązane jest z Krzyżakami, Prusami oraz postacią astronoma Mikołaja Kopernika. Do dzisiaj przetrwała średniowieczna sieć ulic i część fortyfikacji.  Na obszarze Starego Miasta wiele  domów wspiera się na fundamentach z tamtego okresu.

Zapraszam Was do wspólnej wyprawy 🙂

MAGICZNA STARÓWKA CZYLI CO ROBIŁ TU MIKOŁAJ KOPERNIK?

Podróż zaczynamy od Wysokiej Bramy (Górnej Bramy). Jest to  pozostałość po murach obronnych. Została ona wzniesiona w XIV wieku. Wielokrotnie ją przebudowywano i zmieniano. Od 2003 roku posiada  obecną formę. Znajduje się na niej wizerunek Matki Bożej Królowej Pokoju podarowany przez Jana Pawła II . Mury Wysokiej Bramy goszczą również spiżową  głowę papieża , poświęconą w I rocznicę jego śmierci.

Olsztyn,_Wysoka_Brama.

Brama Wysoka, źródło : http://pl.przewodnik.wikia.com

Idąc dalej kierujemy się w stronę Targu Rybnego. Na nim niegdyś wznosiła się Brama Młyńska. Dzisiaj nie ma po niej już śladu. Za to świetnie  prezentuje się odrestaurowany budynek „Gazety Olsztyńskiej” – niegdyś jedynej polskiej gazety na Warmii.  Tu znajduje się muzeum .

Olsztyn-targ_rybny2

Kamienice na wschodniej części targu Rybnego, źródło: https://pl.wikipedia.org

dom gaz.olsztyn

Dom Gazety Olsztyńskiej, źródło : http://www.museo.pl

Z Targu Rybnego jest już tylko parę kroków do perełki Olsztyna – Zamku Kapituły Warmińskiej (Zamku Olsztyńskiego). Obiekt ten przyciąga rzesze turystów. Budowla została wzniesiona jeszcze przed otrzymaniem praw miejskich przez miasto. Powstał w XIV wieku. Była to siedziba administratora dobór ziemskich kapituły warmińskiej. W czasie wojny 30-letniej z Krzyżakami zamek przechodził z rąk do rąk. Jak wspomniałam Olsztyn związany był z osobą Mikołaja Kopernika. W latach 1516 – 1521 to właśnie on był administratorem komornictwa i przygotował obronę miasta przed Krzyżakami. Zajmował skrzydło północno wschodnie. W roku 2010 przebywał tu sarkofag ze szczątkami astronoma. Później został przewieziony do Fromborka. Od 1945 zamek jest siedzibą Muzeum Warmii i Mazur. Na stałe znajduje się tu wystawa kopernikowska z tablicą doświadczalną z 1517 roku wykonaną przez samego Kopernika. Warto również poświecić chwilę na dziedziniec zamkowy gdzie znajduje się odnowiona wielka studnia oraz pomnik zwany „babą pruską”.

zamek olsztyński

Wieża Zamku Olsztyńskiego

wieza

Wieża zamkowa od strony dziedzińca

dziedziniev

Dziedziniec zamku

studnia

Odnowiona studnia

panorama

Panorama

Opuszczając mury zamku wchodzimy na groblę przeciętą fosą. Fragment tej fosy został zagospodarowany na Amfiteatr. Dzięki temu Olsztyn jest miejscem wielu imprez takich jak: Olsztyńskie Lato Artystyczne i wielu innych.

Warto się na chwilę zatrzymać przy pomniku  Mikołaja Kopernika. Inicjatywa wzniesienia pomnika należała do cesarza Prus Wilhelma II. Tak przynajmniej podawano. Pomnik jest dziełem  berlińskiego rzeźbiarza Johanessa Gotza. Został odsłonięty w 1916 roku. 

kopernik2

Pomnik Mikołaja Kopernika

Z tego miejsca idealnie widać strzeliste wieże Kościoła Garnizonowego Matki Boskiej Królowej Polski. Został wybudowany w XX wieku. Wzniesiony został na terenie majątku zamkowego. 

k garnizonowy

Kościół garnizonowy Matki Boskiej Królowej Polski

W dalszej podróży warto podejść pod Kościół Ewangelicko – Augsburski w  stylu neogotyckim. Z  powodu powiększającej się parafii został wybudowany nowy obiekt – Kościół Garnizonowy. Warto jednak złapać tu oddech dlatego, że w pobliżu ewangelickiego kościoła znajduje się Ławeczka Mikołaja Kopernika. Jego autorką jest olsztyńska rzeźbiarka Urszula Szmyt. Jest to ciekawy obiekt, w szczególności do robienia fotografii. Dla mnie to była duża frajda posiedzieć u Kopernika na kolanach i mieć z nim zdjęcie 😉 .

ewangelicki kościół

Kościół ewangelicko-augsburski pod wezwaniem Chrystusa Zbawiciela w Olsztynie

kopernik

Ławeczka Mikołaja Kopernika

ASTRONOMIA TO NIE TAKA „CZARNA MAGIA”

Zostając jeszcze przy temacie astronomii  to pobyt w Olsztynie nie mógł być udany bez wizyty w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym. Ja byłam w planetarium i przyznam, że to fantastyczna przygoda. Niesowita frajda dla rodziców z dziećmi i nie tylko. Pierwsza opcja zachowuje równowagę pomiędzy edukacją i rozrywką. Znajdziemy tu zatem seanse popularne, gdzie główny nacisk kładziony jest na wizualną atrakcyjność przekazu oraz prowadzone pod sztucznym niebem zajęcia edukacyjne prezentujące w przystępny sposób wiedzę astronomiczną.  Obserwatorium mieści w Wieży Ciśnień, która została zaadaptowana pod ten cel. Głównym zdaniem jest wykonywanie pomiarów oraz organizowanie nocnych pokazów nieba. Planetarium jak i obserwatorium oferują wystawy czasowe. Zachęcam zapoznać się ze stroną internetową gdyż wystawy mogą się zmieniać. Poza tym można rezerwacje składać online co jest bardzo wygodne.

Olsztyńskie-Planetarium

Planetarium, źródło: http://www.olsztyndzisiaj.pl

obsrwatorium

Obserwatorium, źródło : http://euro2012.olsztyn.eu

Tym miłym, astronomicznym akcentem kończę ten kopernikowski wpis. Mam nadzieję, że udało mi się zachęcić Was do odwiedzenia Olsztyna. Dodam, że poza tymi atrakcjami jest tu wiele innych walorów takich jak lasy, rezerwaty i jeziora. Zostawię jednak to  na kolejny post.

Do zobaczenia 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s