„Ognia daj lampie mej niechaj płonie (…) – szlakiem latarni morskich nad Bałtykiem

Wyobraźcie sobie, że w Polsce mamy 15 czynnych latarni morskich. Są one rozciągnięte wzdłuż wybrzeża. Ciągną się one  z zachodu na wschód. Zaczynając od Świnoujścia (na zachodzie) a kończąc na Krynicy Morskiej na Mierzei Wiślanej (na wschodzie).

Od dawien latarnie służyły marynarzom swoim światłem. Były to najważniejsze punkty nawigacyjne. Umieszczone na wodzie lub na brzegu wysyłały sygnały świetlne pomagające trafić do portu.

Ja do tej pory miałam przyjemność odwiedzić trzy polskie latarnie. Przyznam się, że za każdym razem kiedy wchodziłam po kręconych schodach cieszyłam się jak dziecko. Po wejściu na górę czuję się  jak bym zdobyła Mount Everest! (śmiech).

 LATARNIA W KRYNICY MORSKIEJ

Pierwszy tego typu obiekt miałam możliwość obejrzeć z bliska. Ba! Nawet się wspiąć w Krynicy Morskiej. Jest to niewielka aczkolwiek największa miejscowość położona na Mierzei Wiślanej. Z jednej strony oblewają ją wody Zalewu Wiślanego, z drugiej posiada dostęp do morza. Widok z wieży latarni zapiera dech w piersiach. Moje oczy nie wiedziały gdzie spojrzeć. Czy patrzeć w morze czy też kierować wzrok na Zalew. 

krynica wieza.

Wieża latarni w Krynicy Morskiej

Pierwsza latarnia została wzniesiona  w 1895 roku. Jest to dzieło niemieckiego rzemieślnika Edwarda Stacha. Wojna wyrwała swoje piętno na budowli i została zniszczona. Nowy obiekt powstał w 1951 roku. Przez 20 lat latarnia również pełniła funkcję radiolatarni. Dla zainteresowanych kilka danych technicznych. Wieża latarni wznosi się na 26,5 metra, wysokość światła 53 metry, zasięg nominalny światła 18 Mm (  o. 33 km). Co ciekawe wizerunek latarni został umieszczony na znaczku pocztowym wydanym przez POCZTĘ POLSKĄ w 2006 roku. Pieczę nad obiektem pełni Urząd Morski w Gdyni.

Obraz 370

Kręcone schody

Obraz 374

Żarówki o mocy 1000 W ( 220 V)

Obraz 373

Imponujący widok na Zalew Wiślany

Obraz 377

Z wieży latarni rozciąga się ładny widok na miasto

LATARNIA MORSKA W GĄSKACH 

Kierując się dalej na zachód kolejną latarnią jaką odwiedziłam to była latarnia w Gąskach. 

gaski

Wieża latarni w Gąskach

Została ona zbudowana w XIX wieku. Ciekawostką jest to, że materiały do jej budowy były dowożone statkiem. Wyładowywano jej na specjalnym pomoście. W 1927 roku została zainstalowana optyka zasilana energią elektryczną z przesłoną z mechanizmem zegarowym. Obecnie w latarni zainstalowana jest  soczewka pierścieniowo – bębnowa z żarówką 1500 w. Wieża obiektu w Gąskach jest znacznie wyższa niż w Krynicy Morskiej i liczy sobie prawie 50m. Ważnym wspomnienia  jest to, że wokół latarni są dodatkowe budowle, które stanowią zespół obejmujący: latarnię, dom latarników, stodołę, budynek inwentarski, ogrodzenie oraz mur. Zostały one wpisane do rejestru zabytków.

Nie strasząc Was wejście na tę latarnię nie jest proste. Aby dotrzeć na sam szczyt należy pokonać 190 schodów. Widok rekompensuje wszystko!

gaski1

Widok na Bałtyk

gaski2

Panorama okolicy

gaski3

Cudownie, prawda ?

KOŁOBRZESKA LATARNIA

Odwiedzając Kołobrzeg  jednym z punktów zwiedzania jest pewnością latarnia morska. Jest ona usytuowana tuż przy plaży niedaleko deptaku gdzie generuje się najwięcej turystów. Pierwsze światło zostało zapalone już w XVII wieku. Nieco później bo w XIX wieku został wzniesiony budynek w technice ryglowej, a 10 lat później zastąpiono go ceglanym gmachem. Podczas drugiej wojny światowej latarnia została wysadzona gdyż stanowiła doskonały punkt orientacyjny. Warto wiedzieć, że obecna latarnia stoi na fundamentach fortu. Wcześniej była poza jego obszarem

Z wieży wysokiej na 26 m roztacza się wspaniały widok na port w Kołobrzegu, molo oraz miasto. Jest to idealne miejsce by zobaczyć panoramęę okolicy. Polecam wybrać się  kiedy słońce zaczyna zachodzić. Wówczas widoki są niezapomniane a wpływające statki do portu wyglądają bardzo majestatycznie.

koł1

Widok na latarnie i fort od strony plaży

koł2

Plaża i Molo

koł3

Wejście do kołobrzeskiego portu

Chciałam  dodać, że oprócz działających latarni mamy także te wygaszone oraz zniszczone w czasie wojny. Do wygaszonych obiektów zaliczają  się:  Rozewie, Góra Szwedów i Nowy Port w Gdańsku. Ta ostatnia jest  budowlą zabytkową i jest udostępniana zwiedzającym. Odwiedzając Gdańsk warto również wybrać się na Twierdzę Wisłoujście. W tym kompleksie niegdyś wieża była latarnią a oświetleniem świece.

Na razie to tylko te obiekty udało mi się zobaczyć, dowiedzieć się czegoś więcej o nich. Jednak apetyt rośnie w miarę jedzenia więc jeszcze 12 latarni przede mną.  Chętnie też posłucham waszych opinii na temat tego typu miejsc. 

Znacie jakieś ciekawostki odnośnie  latarni morskich w Polsce i na świecie? Jeśli tak to piszcie chętnie poczytam.

Ja tymczasem kończę ten krótki wpis. Zapraszam Was już na kolejny. Tym razem będzie o Danii 🙂 .

Miłego dnia i do zobaczenia 🙂

Reklamy

3 myśli w temacie “„Ognia daj lampie mej niechaj płonie (…) – szlakiem latarni morskich nad Bałtykiem

 1. Dorota "Dorkita" Strzelecka pisze:

  Pochodzę z nad morza i byłam na paru latarniach w tym na dwóch, które wymieniłaś. W Kołobrzegu i w Gąskach, bo mam blisko. Parę ciekawych rzeczy sobie o nich przypomniałam od Ciebie. To było już jakiś czas temu, nie wiem czy latarnie nie były remontowane. Może coś się na nich zmieniło. Ale wejście na tą w Gąskach było dość wymagające ale warto dla wiatru we włosach na szczycie. Byłam jeszcze na latarni morskiej na Helu położonej na samym cyplu o wysokości 41,50m – z niej można zobaczyć prawie cały półwysep. Polecam!

  Polubienie

  • Travel and smile pisze:

   To się cieszę,że mogłam przywołać jakieś miłe wspomnienia. Tą w Gąskach zapamiętałam dlatego,że rozciągał się cudowny widok na Bałtyk. Na Hel jeszcze nie zawitałam, jednak myślę,że niebawem się wybiorę tam 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s