Coś dla miłośników flory i fauny

Ten post będzie nie lada gratką dla miłośników flory i fauny. Kopenhaga również i w tym zakresie jest w  stanie zaspokoić wybrednego turystę.

Na wyróżnienie zasługują dwa punkty : Ogród Botaniczny oraz Kopenhaskie Zoo.

BOTANIKS HAVE 

Pierwszym miejscem do którego się wybrałam to był Ogród Botaniczny Uniwersytetu w Kopenhadze (tzw. Botaniks Have). Omawiając Ogrody Królewskie wspominałam już  o nim. Znajduje się w centrum miasta niedaleko Zamku Rosenborg stąd też bardzo łatwo tam trafić. Obszar jaki zajmuje to jest około 10 hektarów i  jest tam zgromadzone 13 tysięcy gatunków roślin. Botaniks Have powstał w XIX wieku i jest częścią  Muzeum Historii Naturalnej. Na tak olbrzymiej powierzchni znajduje się : rosarium, alpinarium, blok poświęcony kaktusom i orchideom oraz ogród poświęcony roślinom z całego królestwa Danii. Elementem , który przykuwa uwagę to jest szklana kopuła palmiarni. 

Muszę przyznać, że od razu pokochałam to miejsce. Wszędzie otaczała mnie zieleń. Działało to kojąco na moją duszę. Nigdy wcześniej w jednym miejscu nie widziałam tylu gatunków roślin oraz ptaków. Co więcej w oczkach wodnych można było też podejrzeć żółwie. Kopenhaski ogród botaniczny wspominam do tej pory z sentymentem. Dla mnie było to połączenie kórnickiego arboretum oraz poznańskiej palmiarni.  Co ważne oprócz dydaktyki oraz badań jakie są prowadzone w tym miejscu jest to idealna lokalizacja rekreacyjna. Jest ona dostępna dla każdego i bezpłatnie (przynajmniej tak było w 2007 roku) . Oczywiście na noc ogród jest zamykany. Jak dobrze pamiętam szklane palmiarnie dostępne były dla zwiedzających maksymalnie do godziny 16.00.

Spacerującym po Kopenhadze polecam zajrzeć w to miejsce. Jest jedyne w swoim rodzaju. Oczarowuje swoim pięknem, ciszą i zielenią. Zresztą zobaczcie sami ! 🙂

on11

Widok na Botaniks Have i szklaną kopułę palmiarni

ob10

Palmiarnia

ob8

Oczko wodne przed wejściem do palmiarni

ob4

Spacer ogrodem

ob5

Pond 13 tysięcy gatunków roślin

ob6

Wspaniałe skalniaki

ob7

Jak w tajemniczym ogrodzie

ob11

Dookoła ptaki

ob13

Żółwik

ob2

Mister Bzyk

ob14

Do palmiarni można wybrać się zimą jak ja!

ob15

W chłodne dni takie widoki cieszą oko 🙂

DLA MIŁOŚNIKÓW FAUNY

Dla tych co uwielbiają obcować ze zwierzętami polecam wybrać się do Ogrodu Zoologicznego. Kopenhaskie ZOO zajmuje obszar 11 hektarów. Zlokalizowane jest w dzielnicy Frederiksberg.  Warto wiedzieć, że na  terenie ZOO  zamieszkuje 3 tysiące zwierząt.

Główną wizytówką jest nowoczesny pawilon słoni. Jest on przeszklony dzięki temu można podziwiać te zwierzęta. Co więcej obok znajduje się specjalna wystawa poświęcona słoniom.

Zoo w Kopenhadze uchodzi za jeden z najstarszych ogrodów zoologicznych  na świecie. Stąd też liczba odwiedzających to miejsce jest bardzo duża. Rocznie to miejsce odwiedza milion osób. To też gdy rozpoczyna się sezon tworzą się kolejki oczekujących na wejście.

oz14

Kwiecień 2008 – kolejka do ZOO. Rozpoczęcie sezonu

Oprócz słoniarni  warto zajrzeć na 43-metrową wieżę obserwacyjną. Z daleka przypomina trochę wieżę Eiffla. Jest to idealny punkt widokowy na Kopenhagę.

oz1

Wieża Obserwacyjna

Ogród zoologiczny jest fantastycznym miejscem na spędzenie czasu z rodziną w szczególności z dziećmi.  Jest to świetna frajda  połączona  z dydaktyką.Sama spacerując odczuwałam wielką radość.  Rewelacyjną sprawą było spacerowanie między zwierzętami. Nie mówię tutaj o tych drapieżnych. Oprócz stałych mieszkańców było również dużo ptactwa, które krążyło między turystami.

Jak w każdym zoo można tu zobaczyć wilki, tygrysy, lwy, różowe flamingi, pelikany, lamy , hipopotamy, słonie oraz wiele innych. Serdecznie polecam jako alternatywę na spędzenie wolnego dnia.  

A teraz poznajcie kilku mieszkańców zoo tego przybytku.

oz2

Pelikan

oz3

Kormoran – a to ptaszysko!

oz8

Na różowo! A co! Falmingi

oz17

Pingwinki

oz5

Lwia rodzinka

oz4

Piękna!

oz11

Gapią się na mnie? Chyba mnie nie zjedzą , co?

oz7

Kolejny „słodki” kociak

oz10

Najpiękniejszy!

oz13

Nosorożec

oz12

Słoniarnia – nowoczesny domek dla słoni 🙂

oz16

Już wiem jak wygląda diabeł tasmański!

Mam nadzieję,że udało się Wam się znaleźć wspólny język  i się bliżej poznać?

Cieszę się,że takie miejsca istnieją. Można się wtedy na chwilę zatrzymać i podziwiać  nasz piękny świat.

A Wy jakie znacie ogrody botaniczne lub zoologiczne? Podzielcie się wrażeniami.

Do zobaczenia 🙂

Reklamy

4 myśli w temacie “Coś dla miłośników flory i fauny

 1. Kinga Bielejec pisze:

  Bardzo lubię ogród botaniczny i zoologiczny we Wrocławiu. Chociaż z ZOO to zawsze mam problem – chodzić tam czy nie. Z jednej strony zwierzęta są w klatkach, a z drugiej wiele gatunków dzięki temu zostało ocalonych… Sama nie wiem co o tym myśleć. Ale post ciekawy i widać, że oba obiekty bardzo fajne.

  Polubione przez 1 osoba

  • Emilia Gałka pisze:

   Wiadomo,że najlepiej jest podejrzeć zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Jest to trudne i czasem niebezpieczne. Zgadzam się,że dzieki Zoo wiele gatunków jest ocalonych i tylko tak możemy coś więcej wiedzieć o nich. Zoo mnie nie tak zauroczyło jak Ogród Botaniczny. W nim się zakochałam od pierwszego wejrzenia.

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s