Drzewo Pacyfikator i stylowy misz – masz

Dzisiaj wracamy do  Kopenhagi. Czasem wietrznej, czasem słonecznej. Tym razem postanowiłam Was zabrać do Parku Frederiksberg. Taaak! To jest ta sama dzielnica gdzie znajduje się wcześniej wspomniany Ogród Zoologiczny. W zasadzie jest on po sąsiedzku.

Zatem ruszamy! Park Frederiksberg  jest romantycznym ogrodem krajobrazowym utrzymanym w stylu angielskim.  Położony jest na obszarze 64 ha co stanowi jeden z zielonych gigantów Kopenhagi.

KIEDYŚ  I OBECNIE

Nazwa pochodzi króla Fryderyka IV , który postanowił wznieść na wzgórzach Valby Hill swoją rezydencję. W drugiej połowie XVIII wieku park został przekształcony na styl angielski. Charakteryzował się dużą ilością krętych trawników, jezior, kanałów a także grot, świątyń, pawilonów, altan. Od 1865 wstęp do ogrodu stał się nieograniczony.

PF16

Widok na Park Frederiksberg spod Pałacu

Ogrody Frederiksberg stanowią jeden z większych i piękniejszych kompleksów miasta. Jest to idealne miejsce na piknik, spotkanie ze znajomymi czy zwyczajne odprężenie się. Podczas spaceru parkiem zachwyca krętość ścieżek, spora liczba wysp i kanałów oraz ilość wspaniałych drzew. Co więcej jest to miejsce gdzie można zaobserwować różnorodność roślin oraz ptactwa : łabędzi niemych, gęsi szarych, kaczek czy czapli siwych .

PF11

Gęś szara

PF12

Czapla siwa

DRZEWO PACYFIKATOR I STYLOWY MISZ – MASZ

Wybierając się w to miejsce zauważycie różnego rodzaju obiekty. Taki misz-masz. Oczywiście głównym punktem jest Pałac Fredriksborg. Dumnie wznosi się nad ogrodami i stanowi najpiękniejszy element całego kompleksu.

PF1

Widok na Pałac Frederiksborg

PF8

Jedno ze skrzydeł zamku

Główne wejście do ogrodów stanowi brama. Została ona zaprojektowana przez Lauritz de Thurah. Przechodząc przez nią trudno nie zauważyć dwóch filarów z piaskowca zwieńczonych wazonami wykonanymi przez rzeźbiarza Johanna Friedricha Hännela.

PF7

Brama wejściowa do ogrodów

Idąc dalej natykamy się na nieco oryginalne obiekty jak na tę okolicę- mianowicie chiński most i altanę. Oba obiekty są  inspirowane elementami chińskimi. Szczególnie altana gdzie i z zewnątrz jak i na zewnątrz (ozdoby, obrazy, znaki i inne ) dominuje azjatycki klimat.

PF5

Chiński Most

PF10

Zamknięte wejście na most chiński

Na granicy z kopenhaskim ZOO znajduje się Świątynia Apis. Została ona zaprojektowana na wzór rzymskiej. Na przodzie składa się z 10 kolumn. Osiem z nich znajduje się w renowacji a dwie są replikami. Obecnie świątynia jest czasem otwierana dla publiczności . Głównie wykorzystywana jako pomieszczenia do wystaw sztuki.

Niedaleko małego jeziorka został wybudowany tzw.Domek Szwajcarski. Co prawda styl nie ma nic wspólnego z tym krajem. Nazwa pochodzi od fascynacji w owym czasie regionami górskimi. Dookoła domku rosną drzewa iglaste zamiast liściastych.

Przechadzając się krętymi ścieżkami parku natkniemy się na Bażantarnię oraz sztuczny wodospad. Bażantarnie położona jest  niedaleko Domku Szwajcarkiego. Jest to dawana pozostałość po królewskiej bażanciarni. Ciekawym elementem jest również sztuczny wodospad. Niegdyś liczył sobie 7 metrów i był wzniesiony z marmurowych bloków. Długo był niezagospodarowany co doprowadziło do zniszczenia. W 2004 roku został przebudowany i można podziwiać ten efekt do dzisiaj.

PF9

Sztuczny wodospad

PF4

Wspaniałe drzewa

PF2

Taki słodki obraz jednego ze spacerów

PF3

Kręte drużki

PF15

Na wyspy można dostać się gondolami

Podczas pobytu w tym miejscu najbardziej zdumiała mnie jedna rzecz. Było to drzewo do którego były przywiązane smoczki oraz listy. Na początku nie bardzo wiedziałam o co w tym wszystkim chodzi. Jak się okazało było to drzewo Pacyfikator. To właśnie tu dzieci, które wyrosły z konieczności używania smoczka rozstają się z tym gadżetem. Pozostawiają go na drzewie wraz lub bez listu. Ot taka tam jedna z metod odstawienia smoczka u dzieciaka.  Hmm .. ciekawe czy taka miejscówka znajduje się gdzieś w Polsce?

PF13

Tak zwane Drzewo „Pacyfikator”

PF14

Ciekawe czy w Polsce mamy takie drzewo ?

Jak widać  ten kompleks parkowy jest swoistą mieszaniną różnych styli i naleciałości. Możemy podziwiać wspaniały pałac a za chwilę przenieść się w azjatyckie, rzymskie lub górskie klimaty. Ptaki i zieleń  nadają iście bajkowy  krajobraz. Jeśli będziecie w Kopenhadze nie omijajcie tego miejsca.

Mnie najbardziej się podobał most , altana chińska i smoczkowe drzewo a Wam ?

Reklamy

2 myśli w temacie “Drzewo Pacyfikator i stylowy misz – masz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s