Popołudniowa wycieczka

Witajcie. Przepraszam Was za tę dłuższą przerwę. Była ona spowodowana gorączką przedślubną i zwykłym brakiem czasu. Od dzisiaj zaczynam urlop zatem postanowiłam poświęcić chwilę i przenieść Was w niezwykłe miejsce.

Tym razem opuszczamy  granice Kopenhagi i ruszamy 40 km na północ. Odwiedzimy miasto położone nad cieśniną Sund – Helsingor. Jest to jedno z atrakcyjniejszych miejsc, które jest  położone niedaleko.

He;singor

Helisngor

Plan Helsingor

Plan Helsingor

Pewnie zastanawiacie się co ciekawego tam jest, że warto tę miejscowość odwiedzić. Z pewnością dwie rzeczy !

DWA BLIŹNIACZE MIASTA NAD CIEŚNINĄ SUND

Po pierwsze jest to najwęższa część cieśniny Sund. Wynosi ona zaledwie 4 km. Na przeciwległym brzegu znajduje się bliźniacze, szwedzkie miasto Helsingborg. Między obydwoma miastami można podróżować promem i a przyjemność  ta trwa około 20 minut.

ZHamleta8

Widok na szwedzkie miasto Helsingborg

Warto podkreślić, że pierwsze wzmianki odnośnie Helsingor pochodzą z 1231 roku.  Osada ta słynęła jako miejsce targowe. To właśnie tu Wikingowie sprzedawali swoje zdobycze. Rozwój miasta datuje się na 1429 rok. Ukończono wtedy budowę twierdzy Kronborg.

ZHamleta

Twierdza Kronborg w Helsingor

KRONBORG – TAK ZWANY ZAMEK HAMLETA 

Nie każdy o tym wie, ale Helsingor jest znane jako tło akcji  sztuki teatralnej  „Hamleta” Szekspira. W sztuce Szekspira zamek nosił nazwę Elsynor  pochodzącą od wymowy miejscowości. Co więcej w XVII wieku powstawał tu ogród oraz symboliczny grób Hamleta.

ZHamleta2

Kronborg znazne jako Zamek Hamleta

ZHamleta3

Twierdza od zawsze budziła strach w wśród żeglarzy

ZHamleta5

Zamek stanowi potężny kompleks fortyfikacyjny

ZHamleta6

Wewnątrz znajduje się Muzeum Morskie, apartamenty królewskie oraz najdłuższa sala w Europie

ZHamleta7

🙂

ZHamleta15

Na uwagę zasługuje wieża zamkowa

Zamek zlokalizowany jest na cyplu, który jest najdalej wysunięty na wschód. Obiekt stanowi imponująca forteca. Obecnie kojarzona jest z dwom postaciami: Hamletem oraz Ogierem Duńczykem.

rozkład Kronborg

Plan Kronborg Slot

Kronborg był niegdyś królewską rezydencją a także siedzibą garnizonu wojskowego. Obecnie stanowi budek Muzeum Morskiego. Można tam zobaczyć dokumenty, modele statków i instrumenty nawigacyjne. Zwiedzając zamek nie wolno zapomnieć o królewskich apartamentach, które stanowią perełkę kompleksu. Cała twierdza jest wpisana na światową listę zabytków  UNESSCO. Przed zamkiem znajduje się imponujący monument Ogiera Duńczyka.  Warto się przy nim się na chwilę zatrzymać i posłuchać do końca legendy.

ZHamleta12

Monument Ogiera Duńczyka

TRADYCJA  WYSTAWIANIA HAMLETA 

Wystawianie sztuki „Hamleta” na stałe się wpisało w życie zamku i samego Helsingor. Jest to hołd dla  twórczości Szekspira.

ZHamleta14

Plakat zapraszający na „Hamleta” na Zamku Kronborg

ZHamleta13

Posągi szekspirowskich postaci

Helsingor  jest miejscem gdzie łączy się historia, sztuka i legenda. Sprawia to, że jet to miejsce do którego warto się wybrać poprzez czystą ciekawość. Dzięki swojemu położeniu przy wyjściu z Bałtyku na ocean, jest to popularny i znany port jachtowy.

ZHamleta11

Port jachtowy

Poza Twierdzą Kronborg i wąskim przesmykiem warto zajrzeć jeszcze do dwóch muzeów : Duńskie Muzeum Techniki oraz Muzeum Karen Blixen.  Swoistą atrakcję stanowi również średniowieczna zabudowa miasta.

Zdecydowanie mogę polecić na krótki popołudniowy lub jednodniowy wypad. Świetna przygoda z akcją Hamleta w tle. Polecam!

Mam nadzieję, że ta krótka wyprawa Wam się podobała ? Może udało Wam się odwiedzić inne miejsca związane z Szekspirem i jego sztukami?

Reklamy

4 myśli w temacie “Popołudniowa wycieczka

    • Travel and Smile pisze:

      Fakt! Szekspir miał w tym swój udział!!! Dobrze wiedzieć,że istnieją miejsca, gdzie toczy się akcja książki i nie jest to tylko fantazja pisarza. Szkoda tylko, że Polski nie zamieszał w akcję swoich sztuk ;). Cóż, może kto inny to zrobi ? 😉

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s