Trochę militarii

Po krótkiej przerwie czas wrócić w skandynawskie  klimaty. Jeszcze na chwilę zostaniemy w Kopenhadze a później zaczniemy się od niej oddalać. Jednak to za jakiś czas. Dzisiejszy wpis może być gratką dla wielbicieli fortyfikacji i militariów. 

Chciałam Wam pokazać dwa   miejsca : Twierdza Kastellet oraz Charlottenlund. A dlaczego to już sami się przekonacie czytając dalej.

Zatem zaczynamy ! 

CO OZNACZA  KASTELLET?

Ten kto interesuje się fortyfikacjami i militariami zapewne zna pojęcie twierdzy w kształcie gwiazdy. Sama nazwa  kastellet oznaczą cytadelę. 

Początek budowy twierdzy sięgał panowania Christiana IV.  Jej obecny kształt  jest dziełem Fryderyka III. Cydatela została  wzniesiona na kształt pentagramu gdzie na narożnikach znajdowały się bastiony (Bastion Króla, Bastion Królowej, Bastion Hrabiego, Bastion Księżniczki i Bastion Księcia). Do wnętrza można było dostać się dwoma bramami. Funkacja militarna tego obiektu trwała do II wojny światowej. Nadal jest to własność wojska. Stanowi jedno z ulubionych miejsc spacerowych. Chętnie odwiedzają je mieszkańcy Kopenhagi jak i  turyści z innych krajów. Blisko jest stąd na pomnik Małej Syrenki i nabrzeże Langeline. 

Zwiedzając Kastellet warto zwrócić uwagę na na parę zabytkowych budowli. Do nich  należą domek komendanta oraz wiatrak. Jak się okazuje ów wiatrak jest jedynym działającym  na terenie miasta.

Cytadela swoją historią i rozmiarami przyciąga rzesze odwiedzających. Oprócz napawania się militarnymi widokami jest to świetne miejsce na spacer połączony z nutą historii. Dla kogoś interesującego się fotografią też znajdą się niebanalne kadry.

Obraz 098

Wejście na Cytadelę wraz z fosami

Obraz 208

Widok na koszary

Obraz 211

Dawne budynki wojskowe

Obraz 209

Pilnująca

Obraz 212

Brama

BIWAK  I PLAŻING W  MILITARNYM STYLU 

Kolejne miejsce jakie mnie zaintrygowało to jest Charlottenlund Fort. Nazwa dość ciekawa. Już  wyjaśniam o co chodzi.

Jest to  kompleks na którym znajduje się kolejna twierdza. Mianowicie  jest to fort o nazwie Charlottenlund Fort. Został on wybudowany w XIX wieku.  Jego głównym zadaniem była ochrona Kopenhagi od strony morza. W 1932 roku fort został opuszczony.   Dookoła fortu został stworzony obszar zielony tzw. Charlottenlund Beach Park. Charakterystyczne jest to, że znajduje się tam ładna, piaszczysta plaża oraz trawniki. Generalnie miejsce to zostało zagospodarowane pod typową rekreację. Można na polu biwakowym rozbić namiot, zaparkować kamperem. Blisko jest do plaży. No i trzeba przyznać, że niecodziennie spotyka się pole namiotowe na terenie fortu ;).

Obraz 054

Wejście do fortu

Obraz 056

Data powstania budowli

Obraz 055

Można spacerować po fortyfikacjach

Obraz 043

Działa w bezpośrednim sąsiedztwie biwakowiczów

Obraz 058

Zielone trawniki jako pole namiotowe

Obraz 024

Ciężka droga by wspiąć się na wały

Obraz 045

Widoczek na Charlottenlund Beach Park

Okolica Charlottenlund to nie tylko fort oraz miejsce do biwakowania.  Będąc tam nie można ominąć najładniejszego obiektu jakim jest Pałac Charlottenlund. Jest to jedna z letnich, królewskich rezydencji. Został wybudowany jako barokowy pałac jednak później zmieniono na renesansowy. Dookoła pałacu znajduje się park. Jego obszar zajmuje coś około 14 hektarów.Styl ogrodu został zaprojektowany na angielski. Tak wiec bardzo przypomina ogrody we Frederiksberg.

Obraz 009

Pałac Charlottenlund wraz z ogrodami

Obraz 012

Pałac wraz z charakterystyczną wieżą

Obraz 015

Strona frontowa pałacu

Obraz 067

Dla ciekawskich tablica informacyjna ( po duńsku)

Mnie oba te miejsca zainteresowały. Przyznam Wam się, że lubię zwiedzać takie obiekty. Moim zdaniem skrywają zawsze jakąś ciekawą  historię i są niebanalne. 

Podobała się Wam ta militarna podróż? Tak swoją drogą co sądzicie o polu biwakowym z fortem w tle ? Jeśli znacie podobne miejsca to  piszcie. Jestem otwarta na Wasze propozycje.

Tymczasem zostawiam Was w  ten burzowy  i upalny wieczór. Życzę dużo słońca, uśmiechu i od czasu do czasu przyjemnego chłodu.

Do zobaczenia!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s