Pałace, zamki i szlak nordic walking

Sezon wakacyjny w pełni. Wraz z mężem staram się wykorzystać każdą wolną chwilę by ciekawie spędzić czas razem. Pogoda bywa dynamiczna więc sami wiecie jak ciężko jest zaplanować jakiś dłuższy pobyt. Jednak Wielkopolska ma dużo do zaoferowania.

Tym razem w ramach kolejnego przerywnika między duńskimi przygodami zabiorę Was w bardzo urocze miejsce. Mianowicie do Wąsowa i okolic. Jest to wieś niedaleko Nowego Tomyśla. Pierwszy raz z tą nazwą spotkałam się przygotowując prezentację ślubną dla rodziców. Dokładnie przeglądając zdjęcia z dzieciństwa mojego męża. Moje ciekawość okazała się  tym większa  gdy  obiecał, że mnie tam zabierze. I tak w zeszłą słoneczną niedzielę wyruszyliśmy  w  te strony.

Samo Wąsowo leży jakąś godzinę jazdy samochodem od Poznania. Jest to około 8 kilometrów na północny wschód od Nowego Tomyśla.

Pewnie zastanawiacie się dlaczego piszę właśnie o tej wsi. Już Wam mówię. W Wąsowie znajdują się ciekawe obiekty : barokowo – klasycystyczny Pałac Szczanieckich, Zamek von Hardtów oraz kaplica. Co więcej dookoła tych  budowli znajduje się mnóstwo lasów oraz szlak nordic walking którym można dojść do niewielkiego pałacyku w Porażynie.

Jesteście gotowi na trochę ciekawostek i mnóstwo zdjęć? Zapraszam!

ZAMEK VON HARDTÓW

Ów zameczek jest największą atrakcją Wąsowa. Został wybudowany w XIX wieku przez Gustawa Erdmanna. Na początku była to willa w stylu neogotyckim należąca do berlińskiego bankiera Richarda von Hardta. Formę zamku  obiekt przyjął ok 1900 roku. Spowodowane to było odwiedzinami tego miejsca cesarza Wilhelma II. Zamek otoczy jest wspaniałym parkiem krajobrazowym. Tereny te dość licznie odwiedzają turyści, rowerzyści oraz rodziny z dziećmi. Jest to popularne miejsce na weekendowe jak i jednodniowe wypady. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zamek von Hardtów

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Piękny park dookoła zamku

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zamek znajduje się na wzgórzu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W budynku znajduje się hotel, restauracja

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Widok na ogród zamkowego tarasu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fontanna przed zamkiem

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fontanna z bliska

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wszędzie zielono

Poza tym w zasięgu ręki znajduje się Folwark Wąsowo. Jest to miejsce gdzie można wypocząć oraz zorganizować imprezę w sielskim klimacie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pozdrowienia od mieszkańców mini zoo

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Idealnie 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Taki bard na świeżym powietrzu 😉

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Folwark Wąsowo zaprasza

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Folwarczna zabudowa

Nie każdy o tym wie, ale ten piękny  pałac w 2011 roku strawił pożar. Obiekt udało się odbudować. Obecnie znajduje się tu hotel i restauracja. Z tego co udało mi się sprawdzić ceny pokoju 2 osobowego wynoszą około 350zł. Warto jednak to zweryfikować z różnymi portalami oferującymi usługi noclegowe.

KILKA SŁÓW O PAŁACU SZCZANIECKICH

Obok Zamku von Hardtów znajduje się Pałac Szczanieckich. Powstał  w XVIII wieku. Wzniesiono go dla Sylwestra Szczanieckiego. Budynek jest na planie prostokąta z niskim piętrem. Został wybudowany w stylu klasycystycznym choć można dostrzec również barokowe elementy. I również tutaj znajdują się pokoje hotelowe. 

Wasowo_Dwor

Pałac Szczanieckich, źródło: https://pl.wikipedia.org

W bezpośrednim sąsiedztwie jest zlokalizowana Kaplica pw. Wniebowstąpienia Pańskiego. Warto wiedzieć, że przez dłuższy czas była kaplicą rodziny Szczanieckich a później Hardtów. Po II wojnie światowej pełniła funkcję kościoła parafialnego.

kaplica wąsowo

Kaplica w Wąsowie, źródło : https://pl.wikipedia.org

SZLAKIEM NORDIC WALKING DO PORAŻYNA

Dla tych co aktywnie spędzają czas wieś Wąsowo i okolice oferuje bardzo wiele. Poza przepięknym parkiem  zostało utworzonych wiele szlaków spacerowo – rowerowych. Co więcej są to idealne tereny do uprawiania nordic walkingu. Przy wjeździe do Zamku von Hardtów zostały postawione tablice informacyjne jak odpowiednio ten sport uprawiać oraz gdzie i jakimi szlakami można się wybrać. Jednym z takich szlaków jest to trasa do Porażyna. Wędrując zielonymi, krętymi drogami dociera się do maleńkiej wsi.

Tutaj można zobaczyć niewielki pałac – willę  Eichenhorst zbudowaną w XIX wieku dla właściciela dóbr opalenickich. Od 1920 roku było to własność generała Sosnkowskiego. W tym budynku również kształcili się leśnicy i było policealne studium leśne. Obecnie jest to majątek nadleśnictwa Grodzisk gdzie mieści się ośrodek szkoleniowo wypoczynkowy oraz gastronomia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Willa Eichenhorst

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tył willi Eichenhorst

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Za pałacykiem jest polana z miejscem na ognisko lub grilla

Jak sami widzicie warto się tam wybrać na jednodniową wycieczkę  lub spędzić weekend. Są to idealne miejsca na wypoczynek we dwoje jak również dla rodzin z dziećmi. Co więcej teren ten obfituje w wiele tras spacerowych i nie tylko. Daje to też świetną bazę dla organizowania konferencji,zjazdów czy imprez okolicznościowych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Relax, take it easy 🙂

Ja się w  tych okolicach zakochałam bez pamięci. A wy ?

Reklamy

9 myśli w temacie “Pałace, zamki i szlak nordic walking

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s