Miasto bez zabytków

Po nieco dłuższej przerwie  zapraszam Was na wycieczkę poza granicę Kopenhagi. Skierujemy się jakieś 40 kilometrów na północny  zachód od stolicy Danii. Ruszamy do Hillerodu.

hillerod16

Mapa Hillerodu

Pewnie jesteście ciekawi co w  tym miejscu znajduje się interesującego by je odwiedzić?  Już Wam mówię! 🙂

 TROCHĘ HISTORII HllLERODU

Pierwotnie miasteczko nosiło nazwę Hylderødsholm. Od XVII wieku stała się podmiejską rezydencją  władców duńskich. Największy swój rozkwit przypada  po 1600 roku kiedy to król Chrystian IV przystąpił do budowy zamku. Powstała szkoła łacińska a miasto dostało prawa handlowego. Warto podkreślić, że Hillerod spłonął i to aż trzykrotnie.  W XVIII wieku powstała tutaj manufaktura saletry dzięki czemu nastąpił znaczny rozwój handlu. Po trzecim pożarze miasteczko uzyskało połączenie kolejowe z Kopenhagą. To zagwarantowało rozwój miasta. Hillerod został po pożarach wzniesiony od nowa. Ciekawostką jest to, że w okresie od 1848 – 1859 zamek był  ulubionym miejscem pobytów króla Fryderyka VII. Obecnie ze względu na swoje położenie i rezydencję królewską przyciąga rzesze turystów. Posiadając bardzo dobre połączenie komunikacyjne jest świetną bazą wypadową na wycieczki poza centrum stolicy Danii.

Hillerod17

Wieża zamkowa

TAM GDZIE CZAS SPĘDZAŁ FRYDERYK VII 

Niezaprzeczalną atrakcją jest oczywiście zamek królewski (Frederiksborg). To właśnie ten obiekt  jest głównym celem odwiedzin turystów. Hillerod nie posiada poza rezydencją innych zabytków. Jest to spowodowane pożarami jakie nawiedziły miasto. Po tych traumatycznych chwilach miasto zostało odbudowane od nowa.

hillerod12

Widok na zamek od strony jeziora

Zamek królewski jest to budowla wzniesiona w stylu renesansowym. Znajduje się na trzech małych wysepkach pośrodku jeziora Slotsø. Znaczna część zamku powstała za panowania Christiana IV. Zamek w Hillerodzie należy do podmiejskich rezydencji monarchii duńskiej. To tutaj  w Kościele Zamkowym odbywały się koronacje władców i królowych.

hillerod1

Podczas drogi na zamek

hillerod3

Wejście na zamek

hllerod5

Wchodzimy na dziedziniec

hllerod2

Zamek otacza fosa

hillerod9

Widok na dziedziniec zamkowy

hillerod4

Fontanna na dziedzińcu

Oczywiście przed pożarem nie uchronił się zamek. W 1859 roku spłonął. Został on odrestaurowany i od 1878 roku  znajduje się w nim Muzeum Narodowo – Historyczne. Warto to miejsce odwiedzić gdyż znajduje się dość spory zbiór portretów królów oraz królowych Danii. Poza tym można we wnętrzach rezydencji  podziwiać inne eksponaty związane z panowaniem i rodziną królewską.

hillerod7

Taki to zardzewiały przystojniak

hillerod8

Każda kobieta powinna w domu mieć taką szafę 😉

Myślę, że dla bardziej dociekliwych turystów w tym miejscu ciekawe okaże się Muzeum Pieniądza oraz Północnozelandzkie Muzeum Ludowe. To ostatnie jest to lokalne muzeum powstałe w 1925 roku. Mnie co prawda nie udało się dotrzeć do tych dwóch ostatnich. Powód – czysty brak czasu. Natomiast wiem, że są i stąd postanowiłam o nich wspomnieć Wam.

BAROKOWY OGRÓD

Z wizyty w Hillerodzie najbardziej w pamięci zapadł mi ogród, który otacza rezydencję. Powstał on w stylu barokowym w latach 1720-1725. Do niego przylega park całkiem  o   sporych rozmiarach. Podziwiam fantazję projektanta ogrodu, gdyż zachwyca niski, bukszpanowy żywopłot. Jak udało mi się doczytać przestawia monogramy monarsze takich władców  jak : Fryderyka VI, Christiana VI, Fryderyka V i Małgorzaty II. Wygląda to naprawdę wspaniale! Iście królewsko. Zwiedzanie ogrodów i parku jest bezpłatne. Z tego co pamiętam płaciło się za wstęp do muzeum.

hillerod10

Widok na zamek i monogramy królewskie

hillerod11

Kadr na jezioro oraz monogramy

hillerod14

Ogród barokowy stanowi wspaniały zielony kompleks dookoła zamku.

hillerod15

Jedna z uroczych ścieżek w ogrodzie

Zdecydowanie polecam  to miejsce. Po trudach zwiedzania kopenhaskich zakamarków tu można wypocząć. Dla pasjonatów sztuki i historii są muzea. Dla bardziej frywolnych turystów ogród wraz parkiem.  Nie można odmówić sobie wizyty w centrum miasta.Tam czekają inne atrakcje : restauracje i klimatyczne kawiarenki.

Jeśli jesteście zainteresowani szczegółami  zwiedzania kliknijcie tutaj. Tam znajdują się wszystkie niezbędne informacje.

Jestem niezmiernie ciekawa jak się Wam podobała ta podróż? Co sądzicie o miejscu z tak burzliwą i traumatyczną przeszłością? Ktoś z Was odwiedził już Hillerod?

Reklamy

2 myśli w temacie “Miasto bez zabytków

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s