Stevns Klint – Klif z listy Unesco

Wybrzeże Danii oferuje bardzo wiele atrakcji. Jedną z nich są widowiskowe klify. Na Jutlandii mogą dochodzić nawet do 90 metrów. Te bardziej znane bliżej znajdują się na wyspie Mon oraz w Stevns Klint. Polska również posiada imponujące urwiska : na Wolinie (Trzęsacz) czy Gdańsk – Orłowo.Widoki z takich miejsc są imponujące.

Podczas mojego pechowego urlopu jeden dzień wygospodarowałam na wycieczkę do Stevns Klint niedaleko Hojerup. Na wyspę Mon nie udało mi się dotrzeć czego niezmiernie żałuje.

FISH CLAY I ZŁOTY GWÓŹDŹ CZYLI  KIEDY WYGINĘŁY DINOZAURY

Wracając do Stevns Klint. Jest to urwisko, które znajduje się nad Bałtykiem. Rozciąga się na długości 17 kilometrów a jego wysokość sięga 41  metrów.Miejsce to posiada bardzo ciekawą historię geologiczną. Stąd też obszar ten został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

klify7.jpg

Wapienny Stevns Klint

klify6

Klify od dołu

To tutaj między kredą a wapieniami znajduje się cienka warstwa tzw. fish clay.  Jest to warstwa popiołu, która wyznacza moment uderzenia meteorytu o ziemię. Skutki uderzenia są uważane ze jedną z przyczyn wymarcia dinozaurów. Dowodem na to jest występowanie irydu, który znajduje się w meteorycie. Wydarzenie to miało miejsce 65,5 mliarda lat temu. Data jest nazywana złotym gwoździem. Dzięki temu można dowiedzieć się więcej o geologii tego regionu.

klify19

Materiał geologiczny w zbliżeniu

Warto wspomnieć, że wapień z którego składa się klif od średniowiecza był wykorzystywany do produkcji kamienia budowlanego. To właśnie miejscowy budulec posłużył biskupowi Absalonowi do budowy zamku w Kopenhadze.

klify8

Widok na urwisko

DUŃSKI TRZĘSACZ

klify13

Tak wyglądają skały wapienne urwiska

Będąc w Stevns Klint warto zajrzeć do Højerup Gamle Kirke (Stary Kościół w Højerup). Świątynia ta powstała w średniowieczu i znajdowała się w dość dużej odległości od klifu. Jednak działalność abrazyjna zmniejszyła dystans. Obecnie kościół wznosi się tuż nad urwiskiem. W  1928 roku nastąpiło największe zniszczenie. Obryw skalny pozbawił świątynię części prezbiterium. Po tym incydencie zostały wzniesione falochrony i zabezpieczania. Bardzo przypomina to sytuację kościoła w polskim Trzęsaczu na wyspie Wolin. Tam również działalność abrazyjna morza nie oszczędziła świątyni. Obecnie obiekt jest zabezpieczony  i stanowi wspaniały punkt widokowy na klify oraz morze. Dla bardziej wytrwałych spod kościoła prowadzi ścieżka  do Latarni Morskiej znajdującej się w odległości około 1,5 kilometra.

klify11

Hojerup Gamle Kirke

klify10

Widok na świątynię tuż nad urwiskiem

klify12

klify14

Wysoko?!

klify15

Taras widokowy z panoramą na klify i morze

klify17

Taki oto kamień przed kościołem

klify20

Można zobaczyć również coś takiego

Spacerując po tym obszarze dość łatwo jest dostrzec coś co wyróżnia to miejsce. Mianowicie  przewieszenie górnej części klifu nad częścią dolną zwane fachowo niszą abrazyjną. Tu możemy zobaczyć działalność niszczącą morza. Kredowe skały są bardzo miękkie i łatwo rozpuszczalne w wodzie co za tym idzie szybko się wypłukują. To powoduje że dolna część urwiska jest węższa a góra szersza i cięższa. Siła grawitacji powoduje obryw skalny. Znajdując się na plaży znajdziemy takie  oberwane skały. Znajdują się na samym dole. 

klify21

Charakterystyczna budowa klifu

klify2

Na tym zdjęciu można zabaczyć działalność niszczącą morza

klify4

Porozpadane bloki skalne

klify3

Na plaży rozciągają się rozpadnięte bloki wapiennych skał.

Nie będę już Wam za dużo pisać. Po obejrzeniu zdjęć gwarantuję Wam, że zechcecie sami się wybrać tam. Urok Stevns Klint zachwyci każdego. Jeśli będziecie w Danii nie możecie ominąć tego miejsca. Jest to też idealny przedsmak wycieczki choćby na klify na wyspie Mon czy tych na Jutlandii.

klify22

Plaża jest kamienista

To była już ostania podróż po duńskiej ziemi. Mam nadzieję, że Wam się podobała? Ja liczę, że uda mi się jeszcze niejeden raz wybrać do tego kraju. Niebawem zapraszam Was na krótkie podsumowanie serii i zachęcam do śledzenia kolejnych wpisów. W końcu mam wiele niespodzianek dla Was.

Do zobaczenia!

Reklamy

17 myśli w temacie “Stevns Klint – Klif z listy Unesco

  • Emilia Staszak pisze:

   Na wyspie Mon nie byłam. Widziałam tylko zdjęcia moich znajomych i fakt Stevns Klint nie dorównują im. Jednak jest to tak czy siak urocze miejsce, Można sobie zrobić przedsmak :). Poza tym Stevns Klint są bliżej Kopenhagi i łatwiej tam dojechać. Na Mon to już większa akcja logistyczna :). Tak czy owak zgadzam się z Tobą i myślę,że warto oba miejsca odwiedzić 🙂

   Polubienie

  • Travel and Smile pisze:

   Stevns Klint są takim małym przedsmakiem tych, które można zobaczyć. O wiele większe i ładniejsze są np. na wyspie Mon. Jednak wiadomo,że od czegoś trzeba zacząć a wraz z jedzeniem rośnie apetyt. Polecam te jak i inne klify w Danii 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s