Przez most do Szwecji. Cz I

Wybierając się do Kopenhagi nie można sobie odpuścić wizyty w  Szwecji. Tym bardziej, że ten kolejny skandynawski kraj mamy na wyciągnięcie ręki.

DROGA PRZEZ MOST

Jak wspomniałam Wam Danię i Szwecję łączy prosta droga, a dokładniej most. Ów most łączy Kopenhagę ze szwedzkim miastem – Malmo. Biegnie on nad Cieśniną Oresund. Malmo po stolicy Danii jest drugim ośrodkiem tego regionu (Region Oresund). Od 1 lipca 2000 roku most stanowi  idealne połączenie komunikacyjne Europy Zachodniej i Środkowej. Dodam, że można go pokonać transportem kołowym jak i kolejowym. Z Kopenhagi kursują bardzo dogodne połączenia kolejowe do Malmo. Jak dobrze pamiętam co 20-30 minut odjeżdżają pociągi ze stacji Kopenhaga Główna do Szwecji. Sama podróż trwa jakieś 40min. Koszt takiej wycieczki w obie strony to było jakieś 170dkk. Obecnie może być więcej. Warto zajrzeć na stronę duńskiej kolei. O właśnie tutaj. Dzięki temu będzie łatwiej zaplanować podróż i oszacować jej koszt .

obraz-031

Most nad Cieśniną Oresund łączący Malmo z Kopehagą

obraz-022

Nadbrzeże

Malmo jest również obsługiwane przez port lotniczy Malmo-Sturup. Zlokalizowany jest jakieś 30 kilometrów od centrum miasta.

KOPCE PIASKU

Nie wiem czy Wy tak macie, ale gdy jadę do danego miasta/kraju zawsze mnie intrygują nazwy. W przypadku tej szwedzkiej metropolii było tak samo. Nazwa Malmo pochodzi od złożenia dwóch słów: malm w znaczeniu drobne skały  lub piasek, żwir oraz högar kopiec, górka. Zatem pełna nazwa to kopce piasku. Domniemam, że nazwa ta związana jest ukształtowaniem terenu. Miasto leży na niewysokim terenie ze wzniesieniami morenowymi.

obraz-035

Podczas spaceru brzegiem morza

obraz-020

Latarnia Morska

Rozpatrując kwestię zaludnienia jest to trzecie największe  Szwecji. Niegdyś było to miasto stoczniowe. Obecnie zmieniło znacznie swój profil. Jest ważnym ośrodkiem usługowym, naukowym, edukacyjnym i turystycznym. Tym bardziej iż odległość między Kopenhagą a Malmo wynosi zaledwie 27 kilometrów. 

obraz-032

Widok na HSB Turning Torso

obraz-126

Widok na jedną z ulic Malmo

mammo30

Rzeźba NON VIOLENCE Carla Fredrika Reuterswärda. Sztuka w imię pokoju.

ZNANI MIESZKAŃCY

Jak każde miasto Malmo ma też sławnych mieszkańców. Wyobraźcie sobie, ze tu zamieszkują takie „osobistości ” jak :  Basshunter czy Arash. Dla bardziej dociekliwych szwedzkie miasteczko jest domem dla piłkarza Zlatana Ibrahimovica.

Znajdując się na styku szlaków komunikacyjnych Malmo jest idealnym ośrodkiem handlowym i turystycznym. To właśnie to miasto zostało sklasyfikowane jako jedno z najbardziej przyjaznych rowerzystom na świecie. Do dyspozycji rowerzyści mają prawie 500 kilometrów ścieżek rowerowych. Dodatkowym atutem miasta jest, że znajduje się na  Szlaku Europejskiego Gotyku Ceglanego.  Trasa obejmuje gotycką architekturę ceglaną nad Morzem Bałtyckim. To stanowi o unikatowości tego miasta. 

obraz-040

Szlaki piesze promujące zdrowy tryb życia

Mam nadzieję, że udało mi się chociaż trochę rozbudzić waszą ciekawość? Oczywiście to nie koniec relacji jaką dla Was przygotowałam. W kolejnym poście zabiorę Was w podróż ulicami tego miasta. Dowiecie się gdzie i co można zobaczyć.  Będzie też więcej zdjęć. Zatem wypatrujcie kolejnego wpisu.

Reklamy

8 myśli w temacie “Przez most do Szwecji. Cz I

 1. Ania pisze:

  Szkoda, że tak mało przedstawiłeś ciekawostek i zdjęć z tego miejsca. Jak już tutaj dotarłam i przeczytałam tekst to chciałabym się dowiedzieć czegoś więcej. Lubię odkrywać miejsca, które nie koniecznie są oczywiste, ale po ich zobaczeniu chciałabym podzielić się nimi z innymi, żądnymi zwiedzania 🙂

  Polubienie

  • Emilia Staszak pisze:

   To było małe wprowadzenie. W przygotowaniu będzie kolejny wpis i będzie zdecydowanie więcej zdjęć. Proszę o cierpliwość. Cieszę się, że udało mi rozbudzić twoją ciekawość. Niebawem będzie dalszy ciąg opowieści z Malmo 😀

   Polubienie

  • Travel and Smile pisze:

   To celowy zabieg z mojej strony. Jak wspomniałam wcześniej za niedługo kolejny wpis. I zdecydowanie bardziej wyczerpujący z większą ilością fotek. Lubię od czasu do czasu w czytelnikach zmagać ciekawość. Zapraszam na kolejny post 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s