Od Świątyni Wang na Śnieżkę.

Witam Was ponownie. Skoro odwiedziliśmy wodospady i Jelenią Górę to czas  wyciągnąć nogi nieco dalej.

Być w Karkonoszach i nie wejść na Śnieżkę to tak jakby ominąć coś ważnego. Niektórzy sobie ułatwiają i skracają drogę. Wjazd wyciągiem na Kopę i stamtąd na Śnieżkę. Oczywiście jak ktoś nie chce się przemęczać może skorzystać z takiego rozwiązania.

ŚWIĄTYNIA WANG

Mnie to nie bawi. Jak  iść to iść. I nie ważne, że pada i wieje. Swoją wspinaczkę rozpoczęłam od Świątyni Wang. Wielokrotnie się o niej uczyłam i byłam jej niezmiernie ciekawa. Szczególnie tego jak wygląda. 

Wang1

Słynna Świątynia Wang w Karpaczu

Ów świątynia przybyła do nas z Norwegii. Została zbudowana z nasyconej żywicą sosny. Ten wiejski kościółek  przywędrował do Polski w częściach. Od 1945 roku znajduje się w rękach polskich ewangelików. Trzeba przyznać, że robi wrażenie. Ciekawostką jest to, że został wykonany bez użycia gwoździ. Wszystkie połączenia zrobiono ze złączy ciesielskich.

Wang2

Kościół i cmentarz parafialny

Dookoła kościoła znajduje się cmentarz. Od 2014 spoczywa na nim Tadeusz Różewicz znany poeta i dramaturg oraz wierni miejscowej parafii.

Wang4

Wnętrze i ołtarz świątyni

Świątynia Wang jest jedną z licznie odwiedzanych atrakcji Karpacza.  Jest to obowiązkowy  punkt na trasie Karpacz – Śnieżka.

Wang3

Pozdrawiam

NIEBIESKIM SZLAKIEM NA ŚNIEŻKĘ

Dalej trasa prowadzi na Śnieżkę.  W zasadzie można wybrać sobie kilka rozwiązań by dotrzeć na szczyt Karkonoszy. Najbardziej popularną i najdłuższą trasą jest ta od Świątyni Wang na Śnieżkę.

Wang5

Jeszcze plaska trasa na Śnieżkę 

Wang6

Za mną spowity w chmurach szczyt Karkonoszy

Prowadzi ona szlakiem niebieskim i zajmuje jakieś 3.5 h. Jest bardzo malownicza. Można napawać się takimi widokami jak : Kocioł Małego Stawu, Równia Pod Śnieżką i piramida Śnieżki, Kaplica Św. Wawrzyńca na Śnieżce. Fajne jest to, że w sytuacji awaryjnej można zejść ze szlaku i wrócić do Karpacza.   Po drodze odwiedziliśmy Schronisko Samotnia na Małym Stawem – jedne z najstarszych w Polsce.  Oprócz chwili odpoczynku i smacznego jedzenia można się tu napawać piękną scenerią jaką zafundowała nam natura. Jedynym minusem jest to, że w sezonie  trzeba stać w kolejce po jedzenie. W takim wypadku wolę zabrać kanapki i termos ze sobą.

Wang7

Pozdrowienia ze Śnieżnych Kotłów

Wang8

Takie widoki w drodze na Mały Staw

Wang9

Gdy słonce świeci Karkonosze wyglądają bajecznie

Stąd ruszamy do węzła szlaków gdzie dalej można podejść do Pielgrzymów, Słonecznika i na Śnieżkę.

Wang10

Schronisko Samotnia nad Małym Stawem

Podczas podejścia moje oczy nie wiedziały gdzie spojrzeć. Wszędzie pięknie, zielono i te widoki. Pogoda tylko trochę się zmieniała. Raz deszcz, raz słońce. Nad Śnieżką ciągle krążyły chmury.

Wang11

Dalsza trasa na Śnieżkę

Wang12

U stóp szczytu

Wang13

Żmudne podejście

Zdobycie szczytu Karkonoszy rekompensowało zmęczenie i zmarzniecie. Uśmiech z twarzy mi nie znikał kiedy to na wysokości 1602 m.n.p.m podziwiałam Kotlinę Jeleniogórską. Stacja meteorologiczna też była dla mnie nie lada atrakcją. Tym razem nie odmówiłam sobie  gorącej kawy w schronisku. Dla rozgrzania duszy i ciała warto było poczekać.  Tak zregenerowana mogłam ruszyć w 2,5-godzinną trasę zejścia.

Wang14

W dole Kotlina Jeleniogórska

Wang16

Za mną schronisko i Kaplica Św. Wawrzyńca

Wang15

Niebezpiecznie piękny kadr 

Wamg17

Śnieżka zdobyta 

Cala trasa wynosi jakieś 11-12 kilometrów. Nie jest jakoś specjalnie uciążliwa więc myślę, że każdy może spróbować swoich sil. Trzeba jednak przeznaczyć na to cały dzień. Spokojnie mogę polecić tę drogę tym, którzy z Karkonoszami spotykają się pierwszy raz. Trochę na niej tłoczno jednak widoki z góry nieziemskie. Gwarantuję Wam, że po tej wyprawie będziecie mieli ochotę na kolejne szlaki szczególnie te mniej oblegane i spokojniejsze. O tym jednak opowiem w kolejnych postach. 

Zatem do zobaczenia!

Reklamy

2 myśli w temacie “Od Świątyni Wang na Śnieżkę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s