Historia Lecha, Czecha i Rusa

Tegoroczna majówka za nami. Niestety pogoda nas nie rozpieściła. Moja nadzieja na piękny i słoneczny maj umiera z coraz to z nowszymi prognozami. W tym roku majówkę spędziłam w pracy. Jako, że pracuję w handlu  to mogłam zapomnieć o długim weekendzie. Pogoda nie sprzyjała więc sporo ludzi udało się do centrów handlowych na zakupy.  W wolne dni sklepy pękały w szwach od tłumów.

Po tak intensywnych dniach w pracy postanowiłam odpocząć.  Ze znajomymi obmyślimy plan by zorganizować piknik i małe zwiedzanie.

Wybraliśmy Rogalin. To jest miejscowość położona jakieś 20 kilometrów od Poznania. Słynie z pałacu Raczyńskich oraz Kościoła Św. Marcelina (tzw.Mauzoleum Raczyńskich).  Dodatkowym atutem tego miejsca jest położenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego znajdującego się w starorzeczu Warty.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Widok na pałac Raczyńskich i ogród Rokoko

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mauzoleum Raczyńskich

Pewnie jesteście ciekawi o chodzi z tym Lechem, Czechem i Rusem. Na pewno nie będzie to historia o korzeniach państw słowiańskich.

Tubylcy wiedzą, że nad brzegiem Warty rosną dęby. Jednak nie są to zwykłe drzewa. W tym miejscu znajduje się około dwóch tysięcy takich roślin. Najpotężniejsze posiadają pnie w obwodzie nawet do 9 metrów a te, które mają obwód powyżej 2 metrów są pod ochroną. To są prawdziwe pomniki przyrody i są wizytówką przyrodniczą tego miejsca.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Witamy na Polanie Dębów Zabytkowych

Najbardziej znane są trzy drzewa : Lech, Czech i Rus. Mają około 700 lat. Przed badaniami dendrochronologicznymi określano na ponad 1000 lat.

Na  Polanie Dębów Zabytkowych można spotkać oto tych trzech panów. Pozwolę przedstawić Wam każdego z nich.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W tle trzy dostojne dęby

DĄB LECH

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jego wiek szacowany jest na około 630 lat. W obwodzie sobie liczy 649 cm. Jakieś trzy lata temu drzewo uległo obłamaniu. Rozpadło się na dwie części.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W 2014 roku Dąb „Lech” się rozpadł 

DĄB CZECH 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jest nieco młodszy niż Lech.  Jego wiek to 540 lat. Obwód wynosi  726 cm. Niestety drzewo jest martwe. Prawdopodobnie wydarzyło się to w rok kiedy rozpadła się Czechosłowacja.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dąb „Czech” jest już obumarłym drzewem

DĄB RUS 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

To drzewo znajduje się najlepszej kondycji. Obwód Rusa wynosi 9,3 metra i jest najdorodniejszy  z całego towarzystwa.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dąb „Rus”

Te trzy drzewa można śmiało zaliczyć do symboli Wielkopolski. Są wspaniałym dowodem na to jak piękna i silna potrafi być natura. Ów dęby od zawsze były również traktowane jako magiczne. Stąd też otrzymały imiona trzech słowiańskich braci. Jednak natura nie oszczędza tych cudów przyrody. Drzewa obumierają z powodu czasu, ale również działalności pewnego owada –  chrząszcza kozioroga dębosza. Co zabawne ten chrząszcz znajduje się również pod ochroną. 

Na terenie parku znajdziecie jeszcze wiele okazałych dębów. Spacerując napotkacie Dąb Edwarda. Warto też na niego zwrócić uwagę. Znajduje się w dobrym stanie a jego obwód to około 620 cm.  To drzewo jest upamiętnieniem Edwarda Raczyńskiego – postaci silnie związanej z Rogalinem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kolejny okazały dąb – Edwarda

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Edward” posiada plakietkę pomnika przyrody

W tym miejscu byłam z tysiąc razy i za każdym razem te piękne, okazałe drzewa robią na mnie wrażenie. 

Rogalin jest idealną bazą wypadową za miasto dla Poznaniaków i nie tylko. Przyjezdnych z dalszych okolic zachęcam do spacerów po okolicy. Dzięki temu będzie można poznać naszych trzech panów oraz pozostałe  dęby. Uroki Rogalińskiego Parku Krajobrazowego pozwolą wypocząć i wyciszyć się. Dla  spragnionych zabytków architektury możliwe zwiedzanie pałacu Raczyńskich  oraz innych budynków. Wszystko to pięknie podane z rokokowym ogrodem w tle.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kadry z Rogalińskiego Parku Krajobrazowego

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dęby są tylko piękną ozdobą tak zielonych tras jak ta!

Jednym słowem idealne miejsce na majówkę!

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s