Czarny Kocioł Jagniątkowski, Śnieżne Kotły oraz Schronisko pod Łabskim Szczytem

Z Jagniątkowa  na Śnieżne Kotły i  Kocioł Jagniątkowski prowadzi klika szlaków. Są to trasy o różnym stopniu trudności ale również spokojniejsze. Uwierzcie mi naprawdę można na niektórych odcinkach spotkać niewielu turystów. Jak dla mnie idealnie. Stąd postanowiliśmy się na taką całodniową wyprawę wybrać.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Komu w drogę, temu czas

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zupełnie pusty szlak

CZARNY KOCIOŁ JAGNIĄTKOWSKI

Czarny Kocioł Jagniątkowski jest formą polodowcową. Na dole dolina znajduje się Jaworowa Łąka. Na zboczach kotła można spotkać bogatą roślinność  górską, łąkową i naskalną – sasanka alpejska, pierwiosnka maleńka, kosodrzewina. Jest to również rezerwat ścisły ze względu flory jak również formacji skalnych.  Wybierając się tutaj zimą należy pamiętać, że jest to dość niebezpieczne miejsce. Głównie ze względu na lawiny i nawisów śnieżnych. Zatem ostrożności nigdy za wiele. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Docierając do dna kotła

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przez dolinę prowadzi drewniana kładka. Dzięki temu można podziwiać wspaniałą roślinność i formacje skalne. Widoki są nieziemskie. Dla nich mogłabym zrobić wiele.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Czarny Kocioł Jagniątkowski

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po drewnianej kładce spaceruje się dnem kotła

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Trzeba iść dalej, nie ma czasu  

Warto wspomnieć, że w okolicy Czarnego Kotła Jagniątkowskiego przechodzi wiele szlaków :

 • Czarny prowadzący do dolnej granicy kotła od Koralowej Ścieżki
 • Zielony wiodący Ścieżką pod Reglami. Można dojść od schroniska pod Łabskim Szczytem przez Śnieżne Kotły do Przełęczy Karkonoskiej biegnącej dolną krawędzią kotła.
 • Niebieski jest to ostatni szlak. Zaczyna się w Jagniątkowie i ciągnie się zachodnią stroną kotła

Jak widać można sobie wybrać  trasę, która najbardziej odpowiada. My  z mężem w pewnym momencie szliśmy czarnym szlakiem. Nie było łatwo jednak widoki wynagrodziły całe męki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Czarnym szlakiem

ŚNIEŻNE KOTŁY

Te formy polodowcowe były  kolejnym celem naszej wędrówki.  Warto wiedzieć, że Śnieżne Kotły składają się z dwóch cyrków polodowcowych : Małego i Wielkiego Śnieżnego Kotła.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Stawki na dnie Śnieżnych Kotłów

Co więcej na dnie tego drugiego znajdują  się Śnieżne Stawki. Są to trzy jeziorka polodowcowe. Co ciekawe one wysychają okresowo. Dochodząc do nich  w pewnym momencie pokonuje się duże bloki skalne,więc warto się zaopatrzyć w dobre i mocne obuwie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zachwycające Śnieżne Stawki

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Do samych jeziorek trasa po takich dużych głazach i korzeniach

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Panorama 

Śnieżne Kotły są przykładem występowania krajobrazu alpejskiego w Karkonoszach. Dlatego też cały obszar znajduje się pod ochroną. Znajduje się tu różnorodność flory i fauny. Maszerując szlakiem spotkaliśmy  nawet jakieś małe, włochate stworzenia. Przyznam się, że nie bardzo wiedzieliśmy jakie to zwierzątka. Może Wy pomożecie nam rozszyfrować co to? Dla ułatwienia fotografia poniżej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Takie małe stworzonka przykukane na trasie

Nad Kotłami, na szczycie jest ustawiona baza radiowo – telewizyjna. Niegdyś funkcjonowała jako schronisko. Dzisiaj spełnia funkcję stacji przekaźnikowej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Śnieżne Kotły a na szczycie stacja radiowo – telewizyjna

Oprócz szlaku zielonego wiodącego doliną Śnieżnych Kotłów można wybrać się na wędrówkę szlakiem czerwonym. Jest to część trasy Głównego Szlaku Sudeckiego (Szklarska Poręba – Karpacz).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dalsza trasa do Schroniska pod Łabskim Szczytem

SCHRONISKO POD ŁABSKIM SZCZYTEM

Ostatnim punktem wędrówki było ów schronisko. Warto nadmienić, że należy do jednych  z najstarszych w Karkonoszach. Posiada 39 miejsc noclegowych w pokojach od 1 do 6 osób. Jest to oczywiście idealne miejsce na odpoczynek i  zjedzenie czegoś pod dłuższej wędrówce. Niestety nic o kuchni  tego miejsca nie napiszę gdyż z niej nie skorzystałam. Gdy dotarliśmy na miejsce kolejka do bufetu była tak ogromna, że wolałam usiąść na polanie przed schroniskiem i skosztować własnych kanapek. Ta spora masa ludzi  generowała się ze szlaku żółtego od Szklarskiej Poręby.  

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pod schroniskiem

Niedaleko można dojść na kolejne szlaki : 

 • zielony : Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem – Dno Śnieżnych Kotłów – Szrenica
 • niebieski : tzw. Czeska Ścieżka zejście do wodospadu Szklarki
 • wymieniony wcześniej szlak żółty
 • czarny: do Jagniątkowa lub Michałowic
 • czerwony  : Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem (schronisko)

Dobra pogoda i widoczność oraz piękne widoki wynagrodziły mi  irytację tłumami. Po tak przyjemnie spędzonym odpoczynku rozpoczęła się trasa zejścia czarnym szlakiem do Jagniątkowa.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Taki widoczek z polany przy schronisku

Dzień minął nam aktywnie. Cudownie zmęczeni wróciliśmy do naszego hoteliku. Nogi mi „wchodziły” w pupę jednak warto było pokonać te kilometry.Do tej pory jestem ogromnym wrażeniem tych miejsc i mam apetyt na więcej. Widoki iście alpejskie. Naprawdę Polska jest piękna i potrafi zachwycać.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Taaaka radość!

 A Wy co sądzicie o takiej wycieczce ? Lubicie takie górskie wędrówki? 

Reklamy

6 myśli w temacie “Czarny Kocioł Jagniątkowski, Śnieżne Kotły oraz Schronisko pod Łabskim Szczytem

  • Travel and Smile pisze:

   Zgadzam się. Polska ma swój niepowtarzalny urok. Powiem Tobie,że również ja mam takie miejsca, które odwiedzałam jako dziecko i niewiele z tego pamiętam. Teraz chętnie chciałabym do nich wrócić by spojrzeć na nie bardziej badawczym okiem 😉

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s