Dlaczego Ogrody Hortulus są jak z bajki?

Hej! Czas na kolejną podróżniczą odsłonę.

Będąc drugi raz w Ustroniu Morskim mieliśmy okazję wraz z małżonkiem i synkiem wybrać się do cudownego miejsca. Mówimy  o Ogrodach Hortulus w Dobrzycy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAGeneralnie nie wpadlibyśmy na pomysł by tam pojechać gdyby nie pewien spacer brzegiem morza. Tam poznaliśmy młodą mamę dwójki dzieci. Od słowa do słowa i zaczęliśmy rozmawiać o atrakcjach w okolicy. To właśnie ta pani poleciła nam abyśmy się tam udali.

I tak,  w jeden ze słonecznych dni postawiliśmy odwiedzić to miejsce.  Dobrzyca to jest niewielka wieś zlokalizowana jakieś 20 kilometrów od Ustronia Morskiego. Jadąc trzeba kierować się na Koszalin. Najdogodniej moim zdaniem dojechać tam samochodem. Na miejscu jest bezpłatny parking więc można spokojnie zaparkować i bez stresu rozpocząć wędrówkę.

Ogrody Hortulus dzielą się na dwie części : Ogrody Tematyczne Hortulus oraz Ogrody Hortulus Spectabilis. Oddalone są od siebie w odległości 2 kilometrów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OGRODY TEMATYCZNE HORTULUS 

Na pierwszy ogień poszły ogrody tematyczne. Powiem Wam, że po wykupieniu biletów i wejściu nie wiedzieliśmy gdzie mamy patrzeć. Tyle roślin i barw. Zupełnie inny świat. Spacerując po tym cudownym miejscu czuliśmy jak w bajce. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przechodziliśmy z jednego świata do drugiego. Ten efekt powoduje, iż na niewielkim terenie znajduje się ponad  30 różnych ogrodów.  Hortulus nie należy do typowych ogrodów botanicznych czy dendrologicznych. Nie ma tu tabliczek oraz opisów  przy roślinach. To tworzy magię tego miejsca.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Krocząc ścieżkami byliśmy w typowym ogrodzie japońskim, potem przenieśliśmy się do ogrodu francuskiego, kończąc w domku z piernika. Po drodze mijaliśmy masę innych miejsc, których nazw nie pamiętam (za dużo tego lub pod takim wrażeniem byłam). Czuliśmy się jak dzieci.  Biegaliśmy jak opętani pokazując sobie nawzajem jakieś atrakcje.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAMnie i mężowi najbardziej spodobał się zakątek Salvadora Dali. Był taki spokojny i barwny. Jeszcze tak kolorowego i  tryskającego pozytywnego energią miejsca nie widziałam.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERANawet nasz najmniejszy turysta był zachwycony tym miejscem. Z pewnością otrzymał wiele bodźccy, które przyczyniły się do jego lepszego rozwoju (mam nadzieję).

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

OGRODY HORTULUS SPECTABILIS 

Po świetnie spędzonym czasie w ogrodach tematycznych przyszła pora na Hortulus Spectabilis. Ten zespół ogrodowy jest przewidziany na 30 hektarów czyli znacznie większy od pozostałej części. Jest również w ciągłej rozbudowie i obecnie udostępnione jest zaledwie 8 hektarów. Jego główną atrakcją są : największy na świecie labirynt grabowy oraz wieża widokowa o wysokości 20 metrów.  Tutaj trzeba być przygotowanym na zdecydowanie więcej chodzenia.Można podziwiać takie zakątki jak : Kamienny Krąg, Kalendarz Celtycki, rabaty bylinowe, rosaria i partery bukszpanowe.

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERANiewątpliwie frajdą jest jednak labirynt. Przy dobrej pogodzie spacer  jego zielonymi ścieżkami jest świetną zabawą. Prowadzi on do wieży widokowej.  To z niej się rozpościera niesamowity widok. Tym którzy maja lęk wysokości nie radzimy wchodzić na wieżę. Tym, którzy  nie mają  z tym problemu – polecamy. Widać nie tylko okolicę, ale też wszystkie udostępnione atrakcje i cały labirynt.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wybierając się do Dobrzycy trzeba zarezerwować sobie cały dzień.  Uważamy jednak,że to będzie dobrze zagospodarowany czas. Hortulus skierowany jest do ludzi tak naprawdę w każdym wieku. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.  Mnie i mężowi oraz reszcie rodziny najbardziej spodobały się ogrody tematyczne.  To tam znajduje się spora różnorodność roślin, zagospodarowania przestrzennego oraz detali które przenoszą zwiedzających w inny świat. Przechodząc z jednego ogrodu  do drugiego można było poczuć się jak w tajemniczym miejscu. Były ogromne ilości kwiatów, wspaniałe drzewa, urokliwe mosty, wielkie dzbany i cała masa zakątków by zatrzymać się na chwilę.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jest to idealne miejsce na  jednodniowy wypad dla całej rodziny, zakochanych czy na sesję ślubną. Z tego co udało mi się doczytać jest tam również organizowanych szereg imprez np. Dyniowe Gardem Party, Maskarada w Labirycie – Dzień Świra czy Noc Kupały.  Warto też mieć na uwadze to, że Dobrzyca została kilkakrotnie nagrodzona przez Polską Organizację Turystyczną. Nie dziwię się. Magia tego miejsca zadziała i zaczarowała nas tak, że z pewnością jeszcze tam wrócimy. Choćby po to, by to piękne miejsce pokazać raz jeszcze naszemu synkowi jak będzie starszy. Tym którzy są bardziej dociekliwi polecany zajrzeć na oficjalną stronę Hortulus.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jeśli będziecie w okolicy Ustronia Morskiego, Kołobrzegu, Koszalina koniecznie zajrzyjcie tam.  Spodoba Wam się to miejsce.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kto z Was już tam był, a kto nie? Może znacie jakieś  inne miejscówki na wzór i podobieństwo Hortulus?

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s