Zamkowe zakamarki

Jakiś czas temu wraz z mężem i  znajomym postanowiliśmy zorganizować wycieczkę. To panowie ustalili co i gdzie zwiedzamy. 

Zdecydowaliśmy się na wypad na Żuławy Wiślane. Wybraliśmy się szlakiem zamków krzyżackich. Takich obiektów jest tam pod dostatkiem. Ja uwielbiam zamczyska więc dla mnie to  rewelacyjny pomysł. Panowie nie widzieli ani jednego  więc dla nich to była nie lada przygoda.

Naszym celem były trzy zamki : Gniew, Malbork i Kwidzyn. Przy okazji będąc w okolicy zajechaliśmy do Pelplina i nie po to by się modlić tylko zobaczyć cudo architektury. 

GNIEW

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od Gniewu. Tu znajduje się zamek krzyżacki na planie czworoboku. Swego czasu był to najpotężniejszy zamek na lewym brzegu Wisły.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zamek Gniewski

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Widok na Wisłę i Kwidzyn w oddali

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dookoła zamku świetna baza gastronomiczno – hotelarska

Warto wspomnieć, że obiekt ten był związany z postacią Jana III Sobieskiego, który był starostą gniewskim. Po rozbiorach trafił w ręce Prusaków. W 1921 roku zamek został poważnie zniszczony w pożarze. Udało się dzięki sponsorom przewrócić dawną świetność. Od 2010 roku właścicielem zamku jest firma POLMLEK. Obecnie odbywają się tu turnieje rycerskie, pokazy kowalstwa artystycznego, kolonie i inne imprezy. Liczne komnaty zostały zaadaptowane na apartamenty w standardzie hotelu (cztery gwiazdki).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dziedziniec

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przygotowania do wesela na zamku

Zamek można zwiedzać.W budynku znajduje się oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Można zobaczyć tu trzy wystawy: „Grunwald 1410”, „Życie codzienne na średniowiecznym zamku” i „Kowalstwo artystyczne”. Mnie osobiście spodobała się ta trzecia opcja. Klikając tutaj znajdziecie niezbędne informacje co do cen biletów wstępu i godzin otwarcia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ekspozycja kowalstwa artystycznego

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Taki tam ludziki 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zamkowe wnętrzai herby

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zamkowe korytarze

OPACTWO CYSTERSÓW W PELPLINIE

Kierując się do Malborka nie można było sobie odmówić wizyty w tej małej miejscowości pod Tczewem. Mianowicie w Pelplinie znajduje się opactwo cysterskie. Znajduje się tu cały zespól klasztorny wraz z bazyliką katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi. Warto zajrzeć w to miejsce by zobaczyć wspaniałe sklepienie  i wnętrze świątyni. W czasie kiedy odwiedzaliśmy to miasto odbywał się Jarmark Cysterski. Impreza ta obfituje w wiele atrakcji związanych z działalnością cystersów na tym terenie. Poza tym jak na każdym jarmarku można było coś zjeść oraz zakupić najróżniejsze rzeczy .

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pelplińskie Opactwo Cysterskie

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wnętrza kościoła

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jedne z najcenniejszych sklepień

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wirydaż z krużgankami

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jak jarmark to i balony

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Takie oto osobliwości znalazłam

ZAMEK WIELKICH MISTRZÓW KRZYŻACKICH

Główny cel podróży – Malbork bądź też Marienburg z niemieckiego. Jest to miasto położone nad rzeką Nogat. Atrakcją jest wielka twierdza krzyżacka wraz z całym kompleksem zakonnym i jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zespół zamkowy dzieli się na trzy części  : Zamek Wysoki ( czworoboczny, z dziedzińcem otoczonym krużgankiem, kościołem Najświętszej Maryi Panny z kaplicą grobową św. Anny, gdaniskiem, wieżami Kleszą i Wróblą), Średni (trójboczny, z rozległym dziedzińcem otwartym ku Zamkowi Wysokiemu (oddzielonym od niego murem i fosą), z kaplicą św. Bartłomieja, Wielką Komturią, Infirmerią, Wielkim Refektarzem, Pałacem Wielkich Mistrzów, Refektarzem Letnim, Refektarzem Zimowym, wieżą Kurzą Nogą) i Niski.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zamek w Malborku nad Nogatem

Nie każdy o tym wie, że z Zamkiem Malborskim związana jest postać Conrada Steinbrechta – niemieckiego konserwatora zabytków. Był on wieloletnim opiekunem tego obiektu. Włożył również spory wkład w renowację tego miejsca. Te cudo architektury gotyckiej zostało zniszczone w 1945 roku. Podczas walk z armią czerwoną  uszkodzeniu uległo 50-60%.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tak wyglądały zniszczenia w 1945

Zwiedzanie   odbywa się z przewodnikiem. Są to dwie opcje do wyboru : przewodnik albo audio przewodnik. My wybraliśmy tę drugą opcję. Pierwszy raz zwiedzałam Malbork ze słuchawkami na uszach  w swoim tempie. Chciałam dodać, że to była moja trzecia wizyta w tym miejscu. Za każdym razem odkrywam to miejsce ponownie. I tak też było w tym przypadku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Muzeum Zamkowe

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zwiedzanie z audio przewodnikiem

Warto poświęcić dłuższą chwilę na to miejsce. Spacerując zakamarkami krzyżackiej twierdzy wiele się dowiadujemy o historii i zwyczajach zakonników. Poza tym możemy podziwiać takie cuda techniki jak np : ogrzewanie podłogowe (znali je Krzyżacy w średniowieczu!) czy rozwiązania sanitarne (wieża gdanisko). Poza tym też bardzo ciekawe są zgromadzone kolekcje. Za każdym razem dech w piersi zapierają ekspozycje bursztynu i militariów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kolekcja bursztynów

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bursztyn w zbliżeniu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zbrojownia

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zbroi ciąg dalszy

Ostatni raz jak byłam to w pełni nie  był zrekonstruowany kościół Najświętszej Maryi Panny . Obecnie można podziwiać go w całej krasie wraz z pięknym sklepieniem. Poza tym organizowane są dla turystów liczne imprezy  takie jak : oblężenie Malborka, Festiwal Światło i Dźwięk czy rejsy po Nogacie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Najświętsza Maryja Panna – opiekunka klasztoru

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Brama wejściowa

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dziedziniec ze studnią na Zamku Wysokim

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Odrestaurowane sklepienie Kościoła Najświętszej Maryi Panny

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A tak wygląda wnętrze świątyni

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zamek Niski

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Komturzy malborskiego zamku

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Widok z wieży na Zamek Niski

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Panorama Malborka

Przybywając do Malborka trzeba się nastawić na jakieś 3-4 godziny intensywnego chodzenia. Cena biletu normalnego to jakieś 40 złotych. Dodatkowy bilet należy posiadać by wejść na wieżę. Wszelkie informację znajdziecie na  stronie internetowej Muzeum Zamkowego.

OSTATNI POSTÓJ – KWIDZYN

Naszym ostatnim postojem był Kwidzyn. Tam również znajduje się zamek krzyżacki. Gdy dojechaliśmy na miejsce był już późny wieczór i cudem udało się nam na 15 min wejść na dziedziniec. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dziedziniec Zamku w Kwidzynie

kwidzyn5

Stać bo strzelam 🙂

Ciekawostką kwidzyńskiej twierdzy jest to, że znajduje  się największa wieża obronno -sanitarna na terenie państwa krzyżackiego (tzw.gdanisko). Ta wieża jest połączona z resztą obiektu najdłuższym na świecie gankiem wspartym na pięciu wysokich arkadach o wysokości kilkunastu metrów. Od północy znajduje się wieża studzienna połączona dwiema arkadami z zamkiem, potocznie nazywana małym gdaniskiem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wieża gdanisko

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mury zamkowe

Zamek się przedstawia imponująco. Posiadając wolną chwilę można zajrzeć do wnętrz. Tam można  podziwiać : znaleziska archeologiczne, zbiory etnograficzne czy przyrodnicze. Po informacje praktyczne odsyłam Was tutaj

Jeśli nie macie  pomysłu na weekend warto wybrać się w jedno z tych miejsc lub jak my zrobić sobie maraton. Jest to fantastyczna przygoda dla każdego.

A Wy jakie ciekawe zamczyska znacie?

Reklamy

29 myśli w temacie “Zamkowe zakamarki

 1. Olga pisze:

  Zamek w Malborku wydaje się dosyć oklepany 😉 Jeździłam tam na wycieczki w podstawówce. Za to bardzo chciałabym zobaczyć zamek w Gniewie! Dzięki za opisy i zdjęcia, przy najbliższej okazji postaram się tam pojechać 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  • Travel and Smile pisze:

   Zależy jak dla kogo. Może dużo turystów go odwiedza bo to największa krzyżacka twierdza, siedziba komturów :). Można jednak to miejsce odkrywać na nowo. Wystarczy chcieć :). Zamek w Gniewie jest dużo mniejszy, nie znaczy że mniej ciekawy. Mają też wspaniałe ekspozycje, którym warto się przyjrzeć 🙂

   Polubienie

 2. Sawka pisze:

  Uwielbiam historię, dlatego zamki zawsze wywołują we mnie ekscytację. Nigdzie indziej nie czuć takiego ducha historii jak w nich właśnie.

  W okolicach 30 listopada w Szkocji są darmowe wejścia na wszystkie zamki (z okazji święta św. Andrzeja, który jest patronem Szkocji) i już nie mogę się doczekać by je zwiedzić.

  Czy odwiedzałaś zamki zza granicy?

  Polubione przez 1 osoba

  • Travel and Smile pisze:

   Oczywiście, że widziałam kilka z zagranicy. Tych szkockich nie miałam okazji podziwiać choć czuję duży ciąg do nich. Jak jesteś ciekawa zapraszam na moją relację z Danii. Tam co nieco się dowiesz o Zamku Hamleta, Rosenborg Slot czy zamku w Hillerodzie. Mam nadzieje,że wpisy cię zainteresują 🙂

   Polubienie

 3. Damian pisze:

  Z całej trójcy miałem okazję zobaczyć tylko Malbork, do Kwidzyna planuję wybrać się jeszcze w tym roku. Wczoraj z rana atakowałem zamek w Golubiu-Dobrzyniu i ruiny w Radzikach Dużych. Ten pierwszy z daleka zrobiła na mnie duże wrażenie, niestety z bliska czar prysł – sam nie wiem czemu. 😉

  Pozdrawiam!

  damian211289.blogspot.com

  Polubione przez 1 osoba

 4. Travel and Smile pisze:

  Malbork robi wrażenie. Kwidzyn trochę mnie ( przynajmniej u mnie). Nie znaczy to,że jest nieciekawy. Bardziej mi się jednak podobał Gniew. W Golubiu – Dobrzyniu nie byłam. Pewnie kiedyś przeprowadzę tam zmasowany atak. Polecam również zamki w Dolnośląskim. Teren idealny dla amatorów zamkowych zakamarków. 🙂

  Polubienie

 5. grugrubleble pisze:

  Pamiętam czasy, kiedy do Malborka jechało się ponad cztery odziny od nas, kiepską drogą…. ale warto było zobaczyć ten zamek. Pamiętam też, że na nas – dzieciach, największe wrażenia zrobiły zamkowe toalety 😉
  Zamierzam zrobić wycieczkę po zamkach z dziećmi. czekam tylko aż młodsza trochę podrośnie. Póki co zwiedzały tylko zamki tutaj w okolicach Paryża a te są zupełnie inne. Teraz chcę im pokazać ojczyznę 😉
  Pozdrawiam w imieniu swoim i Klubu Polek na Obczyźnie 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  • Travel and Smile pisze:

   Za dzieciaka Malbork mijałam pociągiem na trasie z Tczewa do Elbląga. Jako dziecko widziałam zamek zza okien pociągu. Jaka była wielka radość kiedy mogłam stąpać po malborskich komnatach. Ps. z wycieczek po zamkach zaintrygowały mnie toalety na Wawelu. Tylu synonimów kibelka jeszcze się nie naczytałam co tam 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s